Тема. Зробиш добро – не кайся, вдієш лихо –
начувайся. Виноградар і змія (болгарська народна казка)
Мета.
Удосконалювати читацькі навички школярів, сприяти засвоєнню змісту казки, учити
складати план казки, визначати композиційні частини (зачин, основну частину,
кінцівку). Розвивати творче мислення, уяву, фантазію учнів. Виховувати почуття
відповідальності за свої дії.
Хід уроку
І. Орг. момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Продовження казки «Легкий хліб» («Що потім?»)
ІІІ. Мовленнєва розминка
1.Робота
над загадкою
В'ється вірьовка –
На кінці голівка.
(Змія)
2.
Прийом «Добре – погано»
Змія
– це добре:
Отрута – це ліки.
З її шкіри можна зробити різні речі.
З її участю – циркові вистави.
Вона дає красу, емоції.
Змія
– це погано:
Отрута вбиває.
Вона нищить пташині яйця і птахів.
Втілює страх.
Може задушити.
3.
Прийом «Кола по воді»
Написати поряд
з кожною буквою слово, що починається з цієї букви, скласти оповідання з
використанням усіх слів. Заголовок – слово «Змія»
З- зірка
М -
морозиво
І- іграшка
Я- яблуко
ІV. Повідомлення теми і мети
уроку.
-
Болгарський
народ присвятив цій тварині одну із казок. Вона називається «Виноградар і змія»
V. Сприймання й усвідомлення
нового матеріалу
1.Читання
казки вчителем
- Які почуття виникли у вас після прослуховування тексту?
2.
Словникова робота
каміння
кухоль
відтоді
виноградар
щоранку
розгніватися
відновитися
майбутнього
3.
Читання казки учнями
4.
Вибіркове читання
-
Де
жила змія?
-
Що
надумав зробити виноградар для змії?
-
Як
він це зробив?
-
Як
змія віддячила виноградареві?
-
Скільки
часу дружили виноградар і змія?
-
Кому
виноградар розповів про змію?
-
Який
злочин вчинив син?
-
Як
змія покарала сина господаря?
-
Що
запропонував господар змії після того, як минуло багато часу?
-
Чи
погодилася на це змія?
-
Прочитайте
речення, що передає головну думку казки.
Фізкультхвилинка
5.Завдання
на розуміння змісту прочитаного
Ø Складання
плану казки
План казки
·
Дружба
виноградаря і змії.
·
Злочин
сина.
·
Коли
щось робиш, думай і про наслідки.
Ø Знаходження
в казці вигаданого і реального
Ø Гра
«Так чи ні?»
-
Змія
жила у великій купі каміння, що лежала біля винограднику.
-
Виноградар
щоранку приносив змії глечик молока.
-
Виноградар
розповів про змію батькові.
-
Син
надумав убити змію.
-
Змія
і виноградар відновили дружбу.
Ø Добір
заголовка із запропонованих прислів'їв
·
Добро
треба шукати, а зло саме прийде
·
Зробиш
добро – не кайся, вдієш лихо – начувайся.
·
Світ
не без добрих людей.
6.
Творча робота над казкою. Прийом «Чарівник зворотного часу»
- Уявіть, що час у казці повернувся назад до тієї миті,
коли батько з сином збираються поговорити. Як могли по – іншому розгорнутися
події?
Зразок
дитячого твору
Покликав
виноградар сина і розповів йому про змію, яку годував молоком. Почав і син
носити молоко і забирати золоті. Одного разу, прийшовши до купи каміння,
хлопець побачив біля нього зміїну шкіру. Він дуже перелякався: «Що сталося зі
змією?». А потім підвів очі і побачив, що біля винограднику стоїть красива дівчина. Вона розповіла
хлопцеві про закляття, накладене на неї злим чарівником, який перетворив її на
змію. Розчаклувати її було в змозі
тільки добре ставлення з боку молодого парубка. Що і сталося.
Скоро дівчина
стала вірною дружиною майбутнього господаря. І жили вони довго і щасливо у
згоді і добрі.
VІ. Рефлексія
·
Яку
казку читали сьогодні?
·
Який
народ її склав?
·
Чого
навчила вас болгарська казка?
VІІ. Домашнє завдання
Переказувати казку за складеним планом.
Комментариев нет:
Отправить комментарий