Знаходження
значень виразів, що містять дужки. Розв’язування складених задач.
Учитель: Кондришина О.С.
Розділ: Таблиці додавання і віднімання чисел з
переходом через розряд.
Тема. Знаходження значень
виразів, що містять дужки. Розв’язування складених задач.
Мета: Закріплювати в учнів вміння
знаходити значення виразів, що містять дужки, повторити правило порядку дій у
виразах з дужками, вміння знаходити значення розв’язувати складені
задачі. Розвивати мислення, увагу. Виховувати наполегливість, старанність у
роботі.
Тип
уроку: закріплення
знань, умінь і навичок.
Обладнання: підручник «Математика 2 клас» 2012 р.,
автор Ф. М. Рівкінд, Л. В. Оляницька,карта подорожі Математичним океаном,
картки з геометричним матеріалом, фішки (кораблики), сигнальні картки.
ХІД УРОКУ
І.
Організаційний момент
- Діти, до нас на урок
завітали гості , привітайтеся, будь ласка.( Діти повертаються до присутніх і
вітаються.)
Станьте
рівно, підтягніться,
Один одному всміхніться.
На урок старанність не забули взяти?
Сідайте рівненько, почнемо працювати.
ІІ.
Повідомлення теми, мети уроку
-
Сьогодні у нас з вами незвичайний урок математики. Ми вирушаємо у подорож Математичним океаном. Тому, на
уроці вам необхідно(слайд №2):
Міркувати — швидко!
Відповідати — правильно!
Рахувати— точно!
Писати — гарно!
–
Під час подорожі ми будемо знаходити значення виразів, що містять дужки і
розв’яжемо задачі, попрацюємо з геометричним матеріалом. А за правильні
відповіді, найшвидше виконані завдання, будете отримувати
фішки
( кораблики) і в кінці уроку визначимо, хто найкраще здійснив подорож
Математичним океаном.
–
Ось перед вами карта Математичного океану ( слайд №3). Готові
до подорожі? Вирушаймо! ( Звучить музичний супровід, гудок корабля)
ІІІ.
Актуалізація опорних знань учнів
1.
Хвилинка каліграфії.
- Всі моряки ведуть
бортові журнали. От і ми сьогодні запишемо дату нашої подорожі. Відкрийте
зошити і зробіть перший запис в « бортовому журналі ». Молодці, підготували
корабель, вирушаємо на острів
Каліграфічний.
-
Подивіться на ряд чисел і знайдіть закономірність побудови. Скажіть, яке число
зайве? Чому? ( слайд №4)
2,4,6,7,8,10,12,…
( Зайве
число 7, воно непарне. А всі решта – парні.)
–
Продовжте ряд і назвіть ще три наступних числа. (14, 16, 18.)
–
Подивіться ще раз на числовий ряд. Отже, яке число зайве?
–
Давайте згадаємо, як пишеться цифра 7. Запишіть її каліграфічно.
(
Найкращу з усіх цифр позначити красунею, крапочкою знизу)
-Проведемо
розумову розминку. Написали цифру 7, а тепер пограємося з нею.(Усний рахунок) (
слайд№5)
2.
Усний рахунок( слайд№5)
3.Індивідуальна
робота( слайд№6)
( Один
учень працює біля дошки, решта – в зошитах )
·
Слухаємо задачу:
Найстаршій доньці морського
царя 15 років, а наймолодшій ,Русалоньці – на
5 років менше. Скільки років
Русалоньці?
–
Якою дією ти дізнався? Чому?
–
Хто отримав таку ж відповідь?
–
Молодці! Запишіть число – відповідь.
·
Запишіть сусідів числа 7;
·
Скільки одиниць в числі 12?
·
Знайти суму чисел 7 і 5;
·
Знайти різницю чисел 13 і 8;
·
Скільки в 1м см?
-
Перевіримо, приготуйте долоньки. Якщо відповідь правильна – сплесніть у долоні
один раз.
Ключ:
10, 6, 8, 2, 12, 5, 100 см. ( слайд
№6)
Молодці,
справилися із завданням. Хороброму юнгу, що працював біля дошки, – винагорода.
( Вручаються фішки – кораблики .)
ІV.
Контроль, корекція і закріплення знань
1.
Розв’язування виразів.
–
Вирушаємо далі і потрапляємо на острів
Обчислювальний . (слайд
№7)
Тут проживає Краб
Крабович, який дуже любить розв’язувати приклади. Він
підготував для вас завдання, з якими ви обов’язково повинні
справитися, адже від цього буде залежати ,чи вирушите ви далі, а чи ні.
Ось
перше завдання від Краба Крабовича – подивіться на вирази і скажіть, чим вони
відрізняються.
17 – (6 + 2) = (
9)
17 – 6 + 2 =
(13)
54 –
(35+5)=
(14)
54 – 35+5=
19+5= (24)
(
Перший вираз має дужки. А другий – без дужок.)
–
Яку першу дію виконуємо у виразах з дужками?
Пригадайте правило виконання
обчислень у
виразах, що містять дужки.
( У виразах з дужками першою
виконують дію
над числами, записаними в
дужках.)
–
Чим відрізняється другий вираз від першого?
( Дужок немає .) В якому
порядку виконуємо дії?
–
Знайдіть значення виразів.( Двоє учнів працюють біля дошки.
Записати вирази і розв’язати з поясненням.) ( Вручити фішки )
2.Самостійна робота
–
Наступне завдання від Краба – попрацюйте самостійно.
–
Знайдіть на сторінці 46 завдання № 248 (2, 4,8).
–
Перший ряд виконує перший стовпчик, …
–
Давайте виконаємо перевірку. ( По одному учню з кожного ряду зачитують
правильне розв’язання виразів, одержують фішки.)
Краб Крабович дуже задоволений
вашою роботою і дозволяє вирушати далі.
Вперед!
V.Фізкульхвилинка
І
ось ми потрапляємо на острів
Відпочинку.
Чергові
юнги – до дошки! ( слайд №8)
Час
настав для відпочинку
Проведем
фізкультхвилинку
Хвилі бавляться та б'ються,
Наче ті малі хлоп'ята.
I стрибають, і сміються:
Вітер їм лоскоче п'яти.
Вгору, вниз і знову вгору
Хвилі бавляться та б'ються,
Наче ті малі хлоп'ята.
I стрибають, і сміються:
Вітер їм лоскоче п'яти.
Вгору, вниз і знову вгору
Підганяє дужий вітер.
Розгойдав
він ціле море —
Як же хвилям не радіти!
Як же хвилям не радіти!
Всі спочили? От чудово!
А тепер – до праці знову.
VІ.
Розвиток математичних умінь
1.
Розв’язування задач
-
Увага! Ми наближаємося до мису
Задачного. (слайд
№ 9 )
Тут
живе Мудра Черепаха. Вона теж приготувала для вас свої завдання.
Це –
робота за підручником.
(
Попрацюємо колективно)
– Задача № 252. Знайдіть задачу під № 252 (2, 5, 2).
Слухаємо, я читаю.
–
Прочитайте самостійно.
Розбір
задачі:
–
Про що йде мова у задачі?
–
Скільки книг лежало на першій полиці?
–
Скільки книг лежало на другій
полиці?
–
То скільки книг лежало на другій полиці?
–
Що запитується у задачі?
( Записати скорочений запис до
задачі)
І п. –
12 книг
а ІІ п.
- ?, на 4 книги більше
–
Чи можемо зразу дати відповідь на питання? Чому?
( Тому що нам невідомо,
скільки книг лежить на другій полиці.)
–
Можемо дізнатися скільки книг лежало на другій полиці?
( Так, можемо.)
–
Якою дією? Чому?
( Дією додавання, тому що
потрібно шукати суму чисел, бо в задачі сказано,що на 4 більше, ніж на
першій полиці.)
–
Тепер можемо дати відповідь?
( Так, адже всі раніше
невідомі величини ми знайшли.)
–
Яка перша (друга) дія?
1) 12 + 4=16
( кн.) – на другій полиці;
2) 16+12=28
(кн.)
–
Яка відповідь? ( Щоб записати відповідь, треба прочитати запитання. )
(
Відповідь: 28 книг лежало на полицях.)
–
Молодці, впоралися і з завданням від Мудрої Черепахи. Найактивнішим учням –
фішки.
-Вирушаємо
далі.
Наступна
зупинка – бухта
Геометрична. (слайд
№ 10 )
Подивіться
уважно на нашу карту. Чий це тут корабель стоїть? Це ж пірати! Доведеться
рятуватися, адже ми потрапили в пастку!Для цього нам необхідно
виконати
піратські вимоги, а саме - попрацювати з геометричним
матеріалом,
який для вас приготував папуга піратів.
Робота в парах:
–
На кожну парту дається конверт з геометричними фігурами.
–
Ваше завдання :
1)
Пригадайте, що таке периметр многокутника;
( Сума довжин усіх сторін
многокутника – це периметр
многокутника.)
2) Як знайти
периметр геометричної фігури?
( Щоб знайти периметр
многокутника. Потрібно виміряти
довжину кожної сторони і
одержані величини додати.)
3)Виберіть собі з конверта
якусь геометричну фігуру та
обчисліть її
периметра.);
4)порівняйте довжини найдовшої
та найкоротшої сторін.
–
Яка пара виконала це завдання, то подає зелений сигнал
сигнальною карткою.( Вчитель
перевіряє і вручає фішки.)
Для деяких
хоробрих моряків – персональне завдання. (Для тих учнів, що можуть самостійно
справитися із завданням, пропоную наступні задачі на картках:
1. У
Черепашки було 18 яблучок. 7 яблучок вона віддала сусідці і отримала 6
грушок. Скільки фруктів стало у Черепашки?
2. Маса
козеняти 9 кг, а ягняти на 2 кг менша. Яка маса козеняти і ягняти разом?
3. Для
уроків праці купили 9 аркушів жовтого і 7 аркушів синього паперу. За урок
витратили 10 аркушів паперу. Скільки аркушів паперу залишилося?
-
Молодці. Перевіримо, як справилися із завданням піратів.
Бухта Геометрична для нас
відкрита і ми вирушаємо додому.
Дом. Завд. №254, 255, с
47. (
слайд №11 )
( детально розібрати задачу
№255 )
16+4=20(ф.)
Відповідь: всього 20 фруктів.
Скільки дітей було у мами невідомо. Зайві 2 цукерки, бо вони
відносяться не до фруктів, а солодощів.
V. Підсумок уроку.
–
Чи всі завдання ми виконали на уроці?
–
Що вам найбільше сподобалося?
З’єднай слова з рефлексією( слайд
№12 )
Сподобався урок
Так
Почувався впевнено
Ні
Було цікаво
Так
Почувався впевнено
Ні
Було цікаво
Оцінювання
учнів:
–
Молодці ті учні, які отримали найбільшу кількість корабликів. Вони найкраще
працювали на уроці і на згадку про цю подорож залишають кораблики собі.
–
Ті, у кого менше корабликів, вони теж добре працювали, але надалі треба
намагатися працювати краще.
Давайте побажаємо нашим гостям
успіхів і всіляких гараздів. До по
Комментариев нет:
Отправить комментарий